کواکبیان (۹۶/۵/۲۴): اگر برجام به کلی غلط است در راس نظام مقام ولایت فقیه قرار دارد چطور گفت سند ۲۰۳۰ را بردارید همه تابع شدند الان هم بگویند برجام بی برجام. آقای کواکبیان! فرق سند آموزشی ۲۰۳۰ با برجام این است که در سند آموزشی ۲۰۳۰، دولت بدون مجوزهای قانونی از مجلس و شورای عالی […]

کواکبیان مقایسه برجام و سند 2030کواکبیان (۹۶/۵/۲۴): اگر برجام به کلی غلط است در راس نظام مقام ولایت فقیه قرار دارد چطور گفت سند ۲۰۳۰ را بردارید همه تابع شدند الان هم بگویند برجام بی برجام.

آقای کواکبیان! فرق سند آموزشی ۲۰۳۰ با برجام این است که در سند آموزشی ۲۰۳۰، دولت بدون مجوزهای قانونی از مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی و حتی به صورت محرمانه به آن پیوست در حالی که برجام با مجوز امام خامنه ای صورت گرفت.

و البته برجام یک نمونه بود، نمونه ای برای عبرت آموزی، امام خامنه ای میدانند که برای کسب این تجربه چه هزینه ای کشور متحمل شده است و نمیخواهند قبل از این که مردم و مسئولان عبرتهای این تجربه را درک نکرده اند، آن را کنار بگذارند. البته این منافاتی ندارد با لزوم تحلیل شرایط و روشنگری درباره وضعیت برجام چرا که امروز میتوان گفت مهمترین میوه برجام، اثبات غیرقابل اعتماد و مذاکره بودن آمریکاست، نکته ای که امروز آقای رئیس جمهور در مجلس به آن اشاره کردند.

پس ایران ضمن این که متعهد است اولین پاره کننده برجام نباشد اما این آمادگی را باید داشته باشد که در صورت پاره کردن برجام از سوی طرف مقابل، شجاعت آتش زدن آن را داشته باشد نه این که در آن هنگام هم با هوچی گری مدعیان پوچ اندیش و تحریک احساسات مردم، تجارب و عبرتهای کسب شده را به حاشیه ببرند و خواستار عمل یکجانبه به تعهداتمان در برجام شوند که به قول آیت الله جوادی آملی این بردگی خواهد بود.

پس آقای کواکبیان بداند که تحلیل شرایط امروز برجام و تبیین اشتباهاتی که در مسیر رسیدن به این وضعیت داشته ایم امری کاملا ضروری، منطقی و قانونی است. بهتر است آقای کواکبیان حداقل یکبار هم که شده، به شعار دروغین آزادی بیان جریان متبوعشان پایبند باشند و این انتقادات را بشوند بدون این که بخواهند با هزینه کرن از همراهی ولایت فقیه در این مسیر تجربه اندوزی، لبان منتقدان یا تحلیلگران را بدوزند و یا به قول وزیر اطلاعات ببوسند!

ضمنا هنوز فراموش نکرده ایم که پس از لغو سند ۲۰۳۰ چطور حامیان دولت، هر اتفاق بی ربطی را به آن ربط میدهند تا نظام و رهبری را مقصر نشان دهند. و به یقین میدانیم که اگر برجام هم قبل از تنویر افکار عمومی مردم کنار گذاشته شود، همان جریان مدعی خواهد شد که اگر نظام و رهبری جلوی برجام را نگرفته بودند، الان تمام مشکلات کشور را حل و همه تحریمها را رفع کرده بودیم!