اخیراً شبهه ای با عنوان “مسئولیت تراژدی منا برعهده کیست؟” به صورت گسترده در شبکه های اجتماعی منتشر گردیده است که در آن با مطرح کردن مواردی مثل خاکسپاری حضرت امام، جمعیت نماز عید فطر، شلوغی زیارت امام رضا، ترافیک ناشی از دستجات عزاداری و صفوف سبد کالا و روز سینما، آنها را با نظم […]

menaاخیراً شبهه ای با عنوان “مسئولیت تراژدی منا برعهده کیست؟” به صورت گسترده در شبکه های اجتماعی منتشر گردیده است که در آن با مطرح کردن مواردی مثل خاکسپاری حضرت امام، جمعیت نماز عید فطر، شلوغی زیارت امام رضا، ترافیک ناشی از دستجات عزاداری و صفوف سبد کالا و روز سینما، آنها را با نظم جمعیت ۶ میلیونی تشیع جنازه پاپ ژان پل دوم و فاجعه منا مقایسه کرده است و بعد هم نتیجه می گیرد که بی نظمی صرفا مشکل عربستان نیست بلکه برخلاف غرب، تنها مشکل ایران و همه جهان سوم است که پس از درج متن کامل شبهه، پاسخ آن تقدیم می گردد:

متن شبهه:
مسئولیت تراژدی منا بر عهده‌ی کیست؟
یادم میاد سالها پیش در تشییع جنازه امام خمینی شرکت کردم ،آنقدر در بین تشییع کنندگان بی نظمی هویدا بود، من که سنی در حدود هفده سال داشتیم متاسفانه در بین جمعیت له شدم و حالم به هم خورد و کارم به بیمارستان کشیده شد و چند ساعتی در بیمارستان بستری بودم . وقتی خبر اتفاق ناگوار رمی جمرات را شنیدم که بسیاری از هموطنانم جانشان را از دست دادند ناگهان یاد آن روز خودم افتادم. واقعا مرگ را آن روز جلوی چشمانم دیدم و درک کردم که افرادی که در این فاجعه جانشان را از دست داده اند چه کشیده اند .من سوء مدیریت دولت عربستان را محکوم می کنم . ولی … ولی … آیا خودمان هم در این فاجعه بی تقصیر بوده ایم یا نه؟ این اتفاق افتاد ولی آیا آخرین اتفاق خواهد بود؟ چرا غربیان در همه کارهایشان به بهترین وجه نظم را رعایت می کنند و ما جهان سومی ها به بهترین بی نظمی؟ درست است که دولت عربستان را عوضی می نامیم ولی رفتار خودمان را در حرم مطهر امام رضا وقتی می خواهیم دستمان را به ضریح امام رضا بزنیم و همه را حول می دهیم و پا روی همه می گذاریم را چه می نامیم؟ عید فطر امسال شاهد بودم نمازگزاری که ۳۰ روز را روزه گرفته و برای یک کیک و ساندیس چگونه همه را به طرفی پرت می کرد و حتی به کودکان هم رحم نمی کند تا به کیک و ساندیس دست پیدا کند. وقتی پاپ ژان پل دوم درگذشت ملت های بسیاری برای وداع او به واتیکان سفر کردند. جمعیتی بالغ بر ۶ میلیون نفر. تصاویرش موجود است دوستان می توانند ببینند که چگونه و در نظم بسیار خوبی تک تک همه با پاپشان وداع کردند. امروز تقصیر دولت عربستان است. فردا و فرداهای دیگر می خواهیم بی نظمی خود را گردن چه کسی یا کسانی بیندازیم؟ هنوز یادمان نرفته پارسال وقتی دولت اعلام کرد، یک روز به مناسبت روز سینما؛ تمام سینماهای ایران رایگان است، به خاطر بی نظمی چندین نفر کشته شدند و یا به خاطر سبد کالا چقدر افراد به جان هم افتادند تا یک پنیر بیشتر بگیرند. ما مسلمانان دنیا که خود را تابع بهترین دین دنیا می دانیم باید بسیار روی فرهنگ نظم خود کار کنیم . متاسفانه بی نظمی ما کار دستمان داده . با مرگ بر عربستان و اسرائیل و آمریکا و آل سعود و این و آن کارمان درست نخواهد شد. ما مسلمانان باید روی فرهنگمان ابتدا کار کنیم. آنوقت با رفتار درستمان تمام ملتهای دنیا را تابع خود خواهیم کرد. آن آقایی که روضه امام حسین می گیرد و راه خیابان را مسدود می کند و مردم را مجبور می کند تا از خیابان های دیگر رفت و آمد کنند و ترافیک راه می اندازد با آن کسی که به خاطر شاهزاده عربستانی راه را مسدود می کند و آن فجایع را به وجود می آور هیچ فرقی ندارد. اشتباه از هر نوعش اشتباه است. ما جهان سومی ها از دنیای نظم بسیار فاصله داریم .

پاسخ شبهه:
۱- جمعیت حاضر در خاکسپاری جان پل دوم کمی بیش از ۲ میلیون ذکر شده است که این مراسم ۶ روز پس از فوت ایشان انجام شده است (www.isna.ir/fa/news/8401-03554).
۲- خاکسپاری حضرت امام خمینی با جمعیت بیش از ۱۰ میلیون نفر، رکورد دار گینس است که این خاکسپاری کمتر از ۳ شبانه روز بعد از فوت ایشان انجام شده است (www.yjc.ir/fa/news/4326877).
۳- نگارنده ادعا می کند در مراسم خاکسپاری زیر دست و پا له شده، حالش بهم خورده و کارش به بیمارستان کشیده شده است به راستی چگونه است که بهم خوردن حالشان در یک مراسم ۱۰ میلیونی و ناگهانی اینقدر در خاطرش مانده است ولی کشته شدن چند هزار نفر در یک مراسم ۲ میلیونی سالانه را اینچنین امری طبیعی و معمول در جهان سوم وانمود می کند؟!
۴- این که فردی ادعا کند نمازگزاران عید فطر (که یکماه پا روی نفس شان گذاشته اند و گرسنگی و تشنگی را تحمل کرده اند و صبح زود برای خواندن نماز عید فطر از خانه هایشان خارج شده اند)، برای ساندیس و کیک به کودکان رحم نکردند و ایشان را به این طرف و آنطرف پرت نمودند نیز ادعایی غیر مستند و البته کاملاً غیر منطقی، غیرقابل باور و معاندانه است.
۵- این ادعا که برای زیارت امام رضا (ع) همه همدیگر را هول می دهند و پا روی پای یکدیگر می گذارند نیز غیر منصفانه است چرا که بسیاری از افراد، زیارت را در چسبیدن به ضریح نمی دانند و اگر هم عده ای از مردم عادی و ساده دل به این عمل اقدام کنند بدون تلفات و تحت نظارت دقیق خدام و دوربین های حرم قرار دارند و این که پای یک نفر در آن شلوغی روی پای یک نفر دیگر گذاشته شود را با فاجعه منا مقایسه می کنند حقیقتاً نمی تواند بدون قصد و غرض و مرض تلقی نمود.
۶- کشته شدن چند نفر در صفوف شلوغ روز سینما نیز بدون هرگونه سندی ادعا گردیده است و با جستجو در اینترنت نیز چنین خبری مشاهده نگردید و عکس هایی نیز که در این خصوص مشاهده شده حاکی از این نیست که کسی بین این جمعیت له شده باشد (www.tabnak.ir/fa/news/375090).
۷sabadkala - 1– در خصوص سبد کالا نیز سهمیه هرکسی مشخص بود و کمتر و بیشتر از آن داده نمی شد و اگر یک قلم کالا هم تمام می شد سهمیه اش حفظ می شد و در هر صورت ادعای کشته شدن برای یک پنیر بیشتر، ادعایی کذب، غیر منطقی و توهین آمیز است.
۸- این که برخی هیأت ها و دستجات مسائلی را رعایت نمی کنند و با صدا و یا بی نظمی موجب زحمت مردم می شوند امری غلط و قابل انتقاد است اما این که متولیان این هیأت ها را با آن شاهزاده ای که با بستن راه حجاج باعث کشته شدن چند هزار انسان شد مقایسه می کنند را چگونه می توان منصفانه دانست؟!
۹- آیا در همان غربی که نگارنده این چنین عاشقشان است با انواع جشن های ابلهانه مثل گاوبازی و جشن گوجه و امثالهم خیابان ها بسته و کثیف و بی نظم نمی شود؟! آیا در آن کشورها مردم برای گرفتن کپن غذای موسسات خیریه صفوف طولانی را تحمل نمی کنند؟!
۱۰- در این متن سعی شده است تا حتی سوءمدیریتی که در توزیع سبد کالا توسط مدیران رخ داد هم به مردم حواله داده شود، در صورتی که مردم چه کنند وقتی مسئولان شان دوست دارند برای توزیع سبد کالا صف تشکیل بدهند تا خانم وندی شرمن خیالش راحت شود و بگوید این صفوف نشان داد که دولت به قولش عمل کرده و پول های ازاد شده را برای مایحتاج ضروری (ونه محل دیگر) هزینه کرده است (http://www.tabnak.ir/fa/news/376320) ؟! سوء مدیریتی که در توزیع سبد کالا رخ داد اینقدر بود که رئیس جمهور را به عذرخواهی واداشت؛ مسلم است که وقتی در یک شهر یک میلیون نفری تنها ۴-۵ فروشگاه را برای توزیع سبد کالا تعیین می کنید حتما صفوف طولانی تشکیل می شود
♦️کلام آخر: و در نهایت این که آیا برای تطهیر دولت عربستان باید مردم و باورهای تمام کشورهای اسلامی را تحقیر کرد؟! آیا برای تطهیر دولت عربستان باید تمام سوءمدیریت های دولت عربستان و یا دولتهای ما را انکار کرد؟! به راستی نگارنده به اصطلاح روشنفکر متن، به چه حقی به خود اجازه می دهد تا شیفتگی اش به فرهنگ غرب را اینچنین با تاختن بی رحمانه به فرهنگ ملی مذهبی خود فریاد کند؟!